dzisiaj jest: 21 stycznia 2019. imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
Rady dla recytatora
Gminny Ośrodek Kultury
21-307 Ulan-Majorat
tel. +48 (83) 351-80-67
gok@ulanmajorat.pl
Teatr Straszydełka

Początki zorganizowanej działalności teatralnej w Gminnym Ośrodku Kultury sięgają roku dwutysięcznego. Wtedy powstała prężna grupa dziecięca o nazwie „Straszynki”. Dzisiaj jej członkowie kończą już różne kierunki studiów. Teatr „STRASZYDEŁKA” jest niejako kontynuacją ówczesnych działań teatralnych i działa od 2006 roku. Jest to wynik współpracy Gminnego Ośrodka Kultury i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie. Grupę tworzyli: Joanna Palica, Monika Piasko, Dominika Nurzyńska, Marta Korpisz, Eliza Żurawska, Szymon Lipiński, Przemysław Kurowski i Łucja Kowalik. Zespół działa  pod kierunkiem Barbary Michalczuk i Sławomira Żyłki.  Dużym przeżyciem  dla młodych aktorów był występ przed  komisją Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Lublina złożoną z profesjonalnych reżyserów, animatorów kultury w dniu 5 grudnia 2007 roku w Gminnym Ośrodku Kultury. Na przestrzeni lat spektakle Teatru „STRASZYDEŁKA” były wielokrotnie  wyróżniane i nagradzane na  Wojewódzkim Festiwalu Najciekawszych Widowisk i innych przeglądach teatralnych w Lublinie. „STRASZYDEŁKA” od kilku lat uczestniczą w Festiwalu „Wyżyna teatralna” w Rudce organizowanym przez Teatr „OKO” z Rudy - Huty, który jest doskonałą formą prezentacji, edukacji i wakacyjnego wypoczynku z teatrem.                
 Grupa „STRASZYDEŁKA” także włącza się w upowszechnianie teatru. Pierwsza edycja Festiwalu  „teatr w ogrodzie?”  z warsztatami dla uczestników odbyła się w  lipcu 2012 r. Jego finałem była prezentacja spektakli i parateatralnych działań artystycznych w plenerze. Sceną prezentacji był Ogród - Zielona 17 Eleonory i Zygmunta Adamczyków  w Sobolach.  Projekt „teatr w ogrodzie?”  współfinansował Powiat Radzyński, Gmina  Ulan-Majorat i Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych.  Zadanie zostało zrealizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie i Teatr „STRASZYDEŁKA”. Dzieciom i młodzieży z zaprzyjaźnionych teatrów równolegle z warsztatami teatralnymi organizatorzy  zapewnili także czynny wypoczynek wakacyjny. Przed nami kolejna edycja Festiwalu. „STRASZYDEŁKA” w swoich spektaklach śmiało używają środków wyrazu plastycznego, a tworzone przez grupę spektakle są oparte na autorskich scenariuszach lub ciekawych adaptacjach.

 Premiery „STRASZYNEK” i „STRASZYDEŁEK” na przestrzeni kilku lat to:
  - „Pchła szachrajka”;
  - „Lis Witalis”;
  - „Baśń o królu Dardanelu”
  - „Sen nocy… nieletniej”;
  - „Malarz snów”;
  - „To właśnie nazywa się myślenie”;
  - „Płynie okręt przez odmęty”;
  - „Podróż do Lailonii”;
  - „Ryby, żaby… i raki”;
  - „Kawiarenka – SUŁTAN”
  - „I to nie jest ważne?”;
  - „Na arce o ósmej”;
  - „Polowanie na lisa” - to najnowszy spektakl „STRASZYDEŁEK” w sezonie   2012/2013    

„POLOWANIE NA LISA”  Sławomir Mrożek napisał w 1976 roku. Jest to tylko pozornie prosty i lekki żart.
W gruncie rzeczy jest  to  przewrotna, wieloznaczna i nader oryginalna alegoria. Sceneria tej historyjki to „prawie śmietnik”, który jest łatwo czytelnym znakiem końca naszej cywilizacji, co zniszczyła sama siebie. W takim świecie stworzonym przez Mrożka zarówno  LIS jak  i KOGUT stają się obiektem polowania prowadzonego przez WODZIREJA  w towarzystwie OGARÓW … odzianych jak drobni urzędnicy. W scenicznym polowaniu PARALITYK na wózku, zmuszony  jest do udziału w krwawym przedsięwzięciu. Zabija LISA i KOGUTA, potem zaś sam zostaje otoczony przez stado WILKÓW. LIS u Mrożka to filozof… szkoda, że jest on ostatnim lisem w lesie. KOGUT natomiast to bojaźliwy cwaniaczek i entuzjasta postępu… technicznego. Co się stanie gdy się spotkają? Zapraszamy na  ich starcie . EKS – KRÓL i EKS – HRABIA to relikty przeszłości… jak widać nie jest łatwo odciąć się od korzeni. Kiedy ich przeszłość nakłada się  na teraźniejszość powstaje twór, który nie ma nic wspólnego z wyrazistą osobowością… jest to po prostu nijakość. Prapremiera  fragmentów spektaklu odbyła się z okazji Dnia Kobiet. Żywa reakcja publiczności świadczy o tym, że realizacja sztuki zmierza w dobrym kierunku  a to dzięki trafnemu odczytaniu przez aktorów jej ironicznego charakteru i żonglowanie tą ironią przez Patryka Łazugę, Olę Niebrzegowską, Jakuba Frączka, Adama Lipińskiego  i Rafała Nurzyńskiego Zespół w zbliżonym składzie działa od października 2009 roku. W tym czasie „Straszydełka” wielokrotnie brały udział w eliminacjach powiatowych Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych  i Młodzieżowych w Radzyniu Podlaskim i otrzymywały nominacje na Festiwal Najciekawszych Widowisk w Lublinie. Przed nami kolejne wyzwanie artystyczne w sezonie 2012/2013.

<<   Styczeń   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA